Gastronomiczna łyżka cedzakowa – co jest ważne przy wyborze?

Wśród przyrządów kuchennych do lokali gastronomicznych pojawia się wiele przedmiotów, których właściwy dobór może mieć znaczny wpływ na wygodę i wydajność pracy. Zalicza się do nich łyżki cedzakowe. Narzędzia te mogą być kupowane w zestawach lub osobno. Przydają się w większości lokali. Za ich pomocą można bowiem odcedzać nie tylko pierogi i kluski, ale też ugotowane warzywa czy kotlety sojowe. O czym pamiętać, aby odnaleźć łyżkę dopasowaną do zapotrzebowania?

Czym różnią się poszczególne łyżki do odcedzania?

W tej kategorii przyrządów można odnaleźć łyżki wykonane z różnych materiałów. Wyróżnia się tu modele z kilku stopów stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych. Ponadto poszczególne akcesoria mogą mieć nieco inny kształt. Dostępne są tutaj też szumówki w różnych rozmiarach.

Odpowiednio dobrana gastronomiczna łyżka cedzakowa powinna być dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania osób pracujących w danym lokalu. Modele perforowane mają zwykle większą średnicę, ale wymagają poświęcenia większej uwagi wyławianiu. Łyżki z cedzakami w formie sitka pozwalają bardzo szybko wydobyć jedzenie z wody bez niepożądanego przedostania się jej na talerz.

Rozmiar przyrządu zaleca się uzależnić od rodzaju i ilości przyrządzanych potraw. Modele o większej średnicy mogą być dobrym wyborem w przypadku dużej ilości pierogów lub wyławiania podłużnych warzyw. Odcedzając potrawy z małych garnków należy upewnić się, że cedzak nie będzie zbyt duży.

łyżka cedzakowa

Z jakiego materiału powinna być wykonana dobra łyżka?

Łyżki cedzakowe ze stali nierdzewnej uważane są za trwałe i niezawodne. Takie modele mogą być wykorzystywane przez lata bez powstania uszkodzeń. Łatwo też utrzymuje się je w czystości. Coraz większą popularnością cieszą się jednak egzemplarze z tworzyw sztucznych. Ich zalety to lekkość i fakt, że nie pozostawiają rys na teflonowych powierzchniach. Dobierając przyrządy do kuchni należy też wziąć pod uwagę ich giętkość. Łyżki dopasowane w przemyślany sposób z pewnością okażą się korzystnym rozwiązaniem.