Blender – ręczny czy kielichowy?

Zastanawiasz się jaki blender kupić? W poniższym artykule dowiesz się jakie mają wady i zalety, co ułatwi Ci wybór. Chociaż może jedynym właściwym rozwiązaniem jest posiadanie obu?

Co to jest blender i jakie są rodzaje?

Blender to urządzenie kuchenne, które służy do przygotowywania koktajli, zup i sosów. Blendery kuchenne składają się ze naczynia, w którym znajdują się składniki oraz ostrza lub zestawu ostrzy, za pomocą których składniki są gwałtownie mieszane i rozdrabniane.

Istnieje wiele różnych rodzajów blenderów. Najpopularniejsze typy to blendery ręczne oraz blendery kielichowe.

Blender kielichowy – zalety i wady

Blender kielichowy to urządzenie kuchenne, które miksuje składniki w naczyniu, np. w kielichu szklanym. Jest zwykle używany do smoothie, ale może być również używany do przygotowywania innych napojów, takich jak koktajle.

Zalety:

  • jest łatwy w użyciu,
  • jest przenośny,
  • może być używany przez każdego,
  • ma wystarczającą moc do blendowania twardych produktów jak np, lód,
  • może być wysokoobrotowy,
  • czas rozdrabniania jest krótszy niż w przypadku innych blenderów.

Wady:

  • może być uciążliwy w czyszczeniu.

Blender ręczny – zalety i wady

Blender ręczny istnieje od dawna, ale dopiero niedawno został przywrócony do kuchni. Wynika to z jego wygody, łatwości użycia i możliwości szybkiego miksowania żywności.

Blendery ręczne mają wiele zalet, w tym łatwość obsługi i szybkie mycie. Może być również bezprzewodowy, czyli na baterie. Niektóre modele zawierają również pojemniki. Mają też wady, takie jak hałas, który wydają, co może być denerwujące, jeśli próbujesz zrobić romantyczną kolację we dwoje.

blender ręczny

5 podstawowych funkcji, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie blendera gastronomicznego

Kupując dobry blender, należy zwrócić uwagę na pięć podstawowych funkcji. Te funkcje to: prędkość, hałas, moc, pojemność żywności i łatwość czyszczenia. Kupując blender kuchenny, ważne jest, aby wiedzieć, jakiej wydajności oczekujesz od swojego blendera. Niektórzy ludzie mogą chcieć robić koktajle, podczas gdy inni mogą potrzebować tylko umiejętności kruszenia kostek lodu.

Jak czyścić blender? 

Czyszczenie blendera nie jest łatwym zadaniem ze względu na możliwość skaleczenia się ostrzem. Należy usunąć wszystkie przyklejone resztki jedzenia i dokładnie je wyczyścić. Można w tym celu zalać kielich wodą i poczekać aż resztki same się odkleją. Blender ręczny najlepiej myć od razu po użyciu.